W ramach XIV Ogólnoposkiego Tygodnia Kariery 2022 w dniach 17-23 października uczniowie klasy 8 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego pogłębiali wiedzę na temat zawodoznawstwa oraz wzięli udział w konkursie na plakat pt. "Zawody Przyszłości"
Jubileusz 10 - lecia powstania szkoły i 5 - lecia nadania imienia Społecznej Szkole Podstawowej
- 19
21 października 2022r. Społeczna Szkoła Podstawowa im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Szczekocinach obchodziła dziesięciolecie założenia i pięciolecie nadania imienia. Było to podwójne święto, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się rodzice, władze miasta, dyrektorki i dyrektorzy szkół z terenu miasta i gminy oraz ksiądz proboszcz parafii Szczekociny, Marian Jagiełko.
Nie zabrakło również przedstawicieli współpracujących ze szkołą instytucji miejskich, takich jak: MGOK i S czy biblioteki Miejskiej w Szczekocinach, a także przedstawicieli zakładów prywatnych i instytucji publicznych z terenu miasta. Wśród zaproszonych gości znalazł się również przedstawiciel 8 Pułku Ułanów rotmistrz kawalerii ochotniczej, pan Paweł Żmudzki wraz z żoną.
Uroczystości, oficjalnym przywitaniem gości rozpoczęły, dyrektor szkoły pani Alicja Koper i prezes Stowarzyszenia, pani Jolanta Wójcik.
Następnie dziesięcioletnią historię szkoły w pięknych słowach popartych prezentacją zdjęć przedstawili, pan Grzegorz Piętak i pani Urszula Leks.
Po prezentacji nastąpił uroczysty moment jubileuszowego ślubowania kl. I, podczas którego dzieci przygotowane przez panią Joannę Milejską – Nowak, pięknie prezentowały się śpiewając hymn narodowy i wymawiając słowa roty.
W dalszej części nastąpił czas na życzenia i wystąpienia zaproszonych gości.
Głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny, pan Jacek Lipa, pani Teresa Niechciał, proboszcz parafii Szczekociny, Marian Jagiełko, Dyrektor Zespołu szkół w Szczekocinach, pan Zbigniew Bryła, oraz pan Paweł Żmudzki.
Po wielu miłych słowach, skierowanych do całej społeczności szkolnej uczniowie kl. IV, Zosia Otczyk i Franciszek Włodarski, zaprosili wszystkich do obejrzenia części artystycznej akademii.
Jako pierwsza wystąpiła klasa VIII, odważnie przedstawiając historię opowiadającą o wydarzeniach związanych z likwidacją szkoły i założeniem stowarzyszenia, przygotowana przez wychowawcę pana Mariusza Domagalskiego i panią Edytę Domagalską.
Następnie wystąpiła kl. II w piosence Wesołe słonko i kl. III, która zatańczyła układ tańca nowoczesnego, a uczeń tej klasy, Miłosz Gwiazda, zaśpiewał piosenkę Dawida Podsiadło „ Małomiasteczkowy”. Uczniowie ci zostali przygotowani przez wychowawczynie, panią Krystynę Wojciechowską i panią Katarzynę Wieczorek.
Klasa V wraz z wychowawczynią panią Dorotą Mazur, przygotowała scenki sytuacyjne z języka angielskiego. Na koniec akademii, przedstawienie pod tytułem „Jeden dzień z życia szkoły” zaprezentowała kl. VI, przygotowana przez panią Agnieszkę Gąsior.
Wszyscy uczniowie w tym uroczystym dniu, pięknie reprezentowali swoją szkołę. Stojąc na wysokości zadnia, dostarczyli swoimi występami wiele przyjemnych i radosnych chwil przybyłym gościom i nauczycielom.
Po części artystycznej wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na obiad i tort jubileuszowy.
Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień w tak miłej i życzliwej atmosferze dzieląc się naszą radością z tego pięknego jubileuszu.
Wszystkim, którzy się do tego przyczynili serdecznie dziękujemy.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole.
- 24
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty życzymy cierpliwości, wytrwałości i radości płynącej z Waszej codziennej pracy. Niech źródłem satysfakcji będą dla Was liczne osiągnięcia i sukcesy Waszych wychowanków.
W dniu 13 październik Samorząd Uczniowski wraz z p.Urszulą Leks, przygotował akademię z okzji Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia dla nauczycieli przekazała przewodniczca SU Maj Orlińska,a uczniowie z klsy VII i VIII przygotowli występy artystyczne w postci "Koncertu Życzeń " Piosenki przygotowne przez p. Edytę Domagalską, zśpiewły uczennice z kl. VI Ameli Domgalska i Amelia Hołdyk, oraz Lena Wcisło i Magdalena Szymczyk.
Występ Kuby Nowakowskiego- Michael Jackson
Występ Iwony Pałęgi- Maryla Rodowicz
V Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur - 20 września - Dzień żydowski - Apel " Obecni "
20 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci żydowskich uczniów poległych w czasie Holokaustu. Była to uroczystość rozpoczynająca Dzień żydowski, organizowany w ramach V Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur.
Podczas apelu uczniowie kl. VIII i VII przybliżyli swoim koleżankom i kolegom historię życia i tragicznej zagłady żydowskich mieszkańców Szczekocin, z czasów wojny. W montażu słowno-muzycznym, w nastrojowym klimacie przedstawili fragmenty wspomnień z książek byłych mieszkańców, oraz wiersze o tematyce Holokaustu. Bardzo wzruszającym momentem była akcja artystyczna "Obecni", podczas której przeczytano imiona i nazwiska dzieci pochodzenia żydowskiego, zapisane w dzienniku z roku szkolnego 1938/39.
Uroczysty apel uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, pani Agnieszka Piśkiewicz - Bornstein i pan Yossi Bornstein wraz synami Danielem i Michaelem. Nasi młodzi przyjaciele, podzielili się z nami wspomnieniami o swoim dziadku Izyku Mendlu Borsteinie, byłym mieszkańcu Szczekocin i jednym z niewielu ocalałych świadków, tragicznych wydarzeń z 1942 roku. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewaliśmy radosną pieśń zwiastującą pokój wszystkim ludziom na ziemi „Hevenu shalom alechem”.
Również w tym dniu, uczniowie klasy VIII, z panią Urszulą Leks wzięli udział w grze miejskiej "Wędrowka po szczekocińskim sztetlu", podczas której mogli poszerzyć swoją wiedze na temat życia i zwyczajów żydowskich mieszkańców przedwojennych Szczekocin.
Ten dzień stał się dla nas nie tylko lekcją historii, ale również moralnym obowiązkiem wobec wskrzeszania pamięci o niewinnie zgładzonych istnieniach ludzkich.
3 września 2022r Obchody 83 rocznicy, bitwy 8- go Pułku Ułanów o Szczekociny
- 1
3 -go września pod pomnikiem 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego w Szczekocinach odbyły się uroczystości rocznicowe II wojny światowej i bitwy 8-go Pułku Ułanów o Szczekociny. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się hymnem państwowym. Następnie nauczyciel Społecznej Szkoły Podstawowej pan Grzegorz Piętak przywitał przybyłych gości i w krótkim rysie historycznym, przypomniał zasługi wojennych bohaterów. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, a delegacje złożyły wiązanki i znicze pod pomnikiem. Modlitwę za poległych w obronie ojczyzny odmówił ks. Łukasz Chowaniec – wikary parafii w Szczekocinach. Uczniowie i nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów zapalili znicze na miejscowym cmentarzu na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
Część artystyczna obchodów rocznicowych odbyła się na sali gimnastycznej Społecznej Szkoły Podstawowej i zaprezentowana była przez uczniów kl. III, VI i VIII pod kierunkiem pani Edyty Domagalskiej.